Online: 42
Son Üyeler
  • Ahmet Arif
  • Bekir Alkuş
  • mehmet umay
Urfa Resimleri
MEKANLAR
CEVAHİR KONUKEVİ
Büyükyol Cad. Selahaddin Eyyübi Camii Karşısı (Eski Devlet Konukevi) Şanlıurfa
0 414 215 93 77
www.cevahirkonukevi.com
Genel Bilgiler

19. Yüzyıl Sonlarında (1890) haremlik ve selamlık bölümlü olarak "Geleneksel Urfa Evleri" planında inşa edilmiştir. İki katlı selamlık bölümü, o yıllarda Osmanlı sivil mimarisine giren "Konak" tipindedir. Bu bölümün zemin katında kapısı sokakta olan bir "Develik" ahırı, bir tuvalet ve hizmetçi odaları yer almaktadır.

Erkek misafirlere ayrılmış olan ikinci kat odalarda teşkilatlandırılmıştır.

Haremlik bölümü, selamlığın aksine modern mimarisinin çizgilerinden tamamen sıyrılarak hayat (avlu), tandırlık (mutfak), zerzembe (kiler), eyvan, revak ve kuş takası (kuş evi) gini geleneksel Urfa evlerinin mimari ölçülerinden oluşmuştur.

Konuk,emekli valilerden Cemal Mirkemoğlu'nun varisleri temsilen gösterdiği anlayış ve kolaylıklar neticesinde Şanlıurfa Valisi T. Ziyaeddin Akbulut tarafından 1991 yılı Aralık ayında İl Özel İdaresi adına satın alınmıştır. Briket duvarlarla bölünmüş dört ayrı ev halinde ve orijinalliği hayli bozulmuş bir durumda olan konağın restorasyonu 1992 Yılı Ocak ayında başlamış, Mayıs 1993'te tamamlanan restorasyon çalışmaları sonucunda orijinal durumuna yeniden kavuşturulan yapıya "Şanlıurfa Valiliği Konukevi" fonksiyonu verilmiştir.

Kültür tarihimize kazandırılan bu tarihi yapı yeni fonksiyonu ile Devlet Bakanımız Sayın Necmettin Cevheri tarafından 24 Mayıs 1993 tarihinde hizmete açılmıştır.

Yorumlar

Bu mekana henüz yorum yazılmamış.