Online: 52
Son Üyeler
  • Ahmet Arif
  • Bekir Alkuş
  • mehmet umay
Urfa Resimleri
HABER
Her Kavgada Kalaşnikof
15.08.11 11:52 Okunma Sayısı: 1914
Şanlıurfa'da son günlerde yaşanan ölümlü kavgalarda kullanılan silahlar tehlikeyi gözler önüne seriyor. 35 dolardan satılan Kalaşnikof bir savaş silahı ve hemen hemen her evde var
Haberin Devamı

Şanlıurfa'da son yıllarda düğünlerde, kavgalarda, serbestçe kullanılan Kalaşnikof otomatik tüfekler aslında bir savaş silahı.

 

Özellikle köy ve ilçelerde denetimsizlikten hızla artan silahlar kavga ve düğünlerde aniden ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz gün Suruç'ta meydana gelen olaylarda öldürülen şahıslar kalaşnikof silahlardan çıkan kurşunların hedefi olmuştu.

Köy düğünlerinde sevinç gösterisi için kullanılan kalaşnikof silahların sesi en yakın karakola ulaşırken, kolluk kuvvetlerinin bu konuda sessiz kalışı tehlikeyi tırmandırıyor. Fiyatı 35 dolar ile 150 dolar arasında değişen kalaşnikof silahlar köylerde bir çok evde bulunuyor. Bazıları evin baş köşesine asarken, bazıları ise ahırda saklıyor. Bazıları ise toprağa gömüyor. Güvenlik güçleri yörede adet haline gelen silah atışına adeta göz yumuyor.

 

Köyler arasında satışı yapılan bu silahlar elden ele dağılıyor. Bazı evlerde ise 4-5 tane bulunması kan davalarını da tetikliyor.

Jandarma köylerde gelen ihbarları değerlendiriyor. 156'ya veya yazılı yapılan ihbarlar üzerine ilgili şahısların evlerinde aramalarda bu silahlar ele geçiriliyor.

 

Bu durum ihbarcıları ürkütüyor. Eğer kan davası veya husumeti yoksa silah satışını görse bile ihbar etmiyor. Güvenlik güçlerine yardım etmeyen vatandaşlar "Bana dokunmayan yılan bin yaşasın." mantığıyla hareket ediyor. Bu silahı bulunduranlar hakkında 2 yıla kadar hapis cezası bulunması nedeniyle tutanaklarda ismi geçmesini istemeyen vatandaşlar komşusunu ihbar etmekten çekiniyor.

Haberin Yorumları

Bu habere henüz yorum yazılmamış.